Zwiedzanie zabytkowego cmentarza wojennego na Rotundzie
Każda niedziela lipca i sierpnia 2015 r. o godzinie 10:30
Górski spacer z Regetowa na Rotundę (771) i cmentarz z I wojny światowej. Wycieczka z przewodnikiem - ok. 1,5 godziny plus samodzielny powrót ze szczytu (ok. 40 min) czerwonym szlakiem - do Regetowa lub do Zdyni. Wskazane obuwie górskie.
ZBIÓRKA na Studenckiej Bazie Namiotowej SKPB Warszawa w Regetowie (przy czerwonym szlaku na Rotundę). Samochód można zostawić przy drodze. Baza znajduje się 100 m od drogi za mostkiem.
Zwiedzanie jest bezpłatne. Prosimy jednak o wsparcie działania bazy – w ramach zbiórki publicznej prowadzonej na ten cel.
Inicjatywa upamiętnia 100-lecie bitwy gorlickiej
Przełamanie frontu (2-5 maja 1915) przez wojska austriackie, węgierskie i niemieckie było największą operacją na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. Akcja budowy cmentarzy realizowana jeszcze w czasie wojny miała upamiętnić poległych wszystkich (!) walczących armii.
Cmentarz nr 51 na Rotundzie (okręg żmigrodzki)
Jest to jeden z najciekawszych i najładniej położonych cmentarzy budowanych po bitwie gorlickiej w Beskidzie Niskim. Znajduje się na szczycie góry Rotunda (771), ponad wsiami Regetów i Zdynia (powiat gorlicki). Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.
Pochowanych jest tu 42 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 12 żołnierzy rosyjskich poległych w lutym i marcu 1915 r. w czasie krwawych walk pozycyjnych. Na cmentarz - założony na planie koła - składają się mogiły indywidualne i zbiorowe oraz centralna wieża (wys. ok. 16 m) i okalające ją 4 mniejsze. Wieże kryte są gontem i zwieńczone półkolistymi daszkami. Całość cmentarza otoczona jest kamiennym murkiem.
Pierwotnie cmentarz, położony na szczycie niezalesionej góry, był widoczny z daleka. Obecnie, tak jak okoliczne wzgórza, szczyt Rotundy porośnięty jest lasem. Cmentarz przez wiele lat popadał w ruinę. Na początku XXI w. prowadzone były prace porządkowe i wymiana krzyży nagrobnych. W latach 2007-2014 zrekonstruowano trzy wieże.
Sąsiednie cmentarze wojenne znajdują się na stokach Jaworzynki ponad Regetowem Wyżnym, na stokach Jaworzyny Konieczniańskiej, w Zdyni i Smerekowcu. Akcja budowy cmentarzy realizowana jeszcze w czasie wojny miała upamiętnić poległych wszystkich (!) walczących armii.
Do cmentarza dojść można czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki) z Regetowa lub Zdyni. W Regetowie, u stóp Rotundy, w lipcu i sierpniu działa baza namiotowa Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Warszawy. Więcej informacji: baza.skpb.waw.pl
***
Inskrypcja widniejąca na wieży cmentarnej.
Oryginał po niemiecku - autorstwa Hansa Hauptmanna
Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały -
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały
***
Z okazji 100-lecia obchodów bitwy gorlickiej SKPB Warszawa wydało kartę pamiątkową. Jest ona dostępna na Bazie w Regetowie. Ilustracja na karcie pamiątkowej i plakacie pochodzi z karty pocztowej wydanej w czasie I wojny światowej przez austriacki Oddział Grobów Wojennych w Krakowie. Więcj...
***
Więcej o historii cmentarza, odbudowie i udziale przewodników SKPB w jego renowacji przeczytać można: baza.skpb.waw.pl oraz na stronie www.cmentarze.gorlice.net.pl
Do zobaczenia w Regetowie...