Komisji Wydawniczej SKPB Warszawa udało się wydać po dziesięciu latach przerwy Połoniny - informator krajoznawczy poświęcony Beskidom Wschodnim. Mamy nadzieję, że stanie się on znów regularnie pojawiającym się rocznikiem.
Pozycja dostępna do zakupu. Zamów już teraz. Koszt: 10 zł.
Od redakcjiZ radością oddajemy do rąk Czytelników nowe "Połoniny". Od wydania poprzedniego numeru mija właśnie 10 lat. To bardzo długi okres, w czasie którego wiele się zmieniło. Na szczęście góry pozostały te same.
Chcielibyśmy, zachowując charakter pisma, rozszerzyć obszar zainteresowania na całe Beskidy Wschodnie. W końcu połoniny są nie tylko w Bieszczadach.
Wierzymy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jak zwykle przeważają artykuły historyczno-etnograficzne, ale też jest o przyrodzie, współczesności i pochodzeniu bieszczadzkich nazw.
Rozszerzenie "Połonin"' na całe Beskidy Wschodnie zaowocowało artykułami Urszuli Janickiej-Krzywdy o Madonnie z Kołomyi i Katarzyny Łebkowskiej o huculskich, bukowińskich i pokuckich pisankach.
Chielibyśmy również polecić tekst Andrzeja Olejko Widzieliśmy rozbitego Ławoczkina, w którym autor rozwiązuje tajemnice wraku samolotu na Okrągliku opisywanego w "Połoninach '92".
Marzy nam się, że "Połoniny" staną się znowu regularnym rocznikiem. To jednak w dużej mierze zależy od Was, Drodzy Czytelnicy i Autorzy, od Waszego zainteresowania i chęci dzielenia się na łamach naszego pisma swoją wschodniobeskidzką wiedzą.
Dlatego prosimy, piszcie do nas!
Spis treści
- Urszula Janicka-Krzywda, Cudowna Madonna z Kołomyi
- Katarzyna Łebkowska, Pisanki
- Stanisław Kryciński, Jawor, jawor, jaworowi ludzie...
- Andrzej Olejko, Widzieliśmy rozbitego Ławoczkina...
- Andrzej Olejko, Pamiętajmy o cmentarzach
- Andrzej Olejko, Zapomniane bieszczadzkie pancerki
- Sławomir Michalik, O złoczyńcach grodu sanockiego
- Piotr Kardaś, Puszcze i połoniny. Garść informacji o Rezerwacie Biosfery "Karpaty Wschodnie"
- Aneta Załuga, Bois debout en Pologne
- Witold Michałowski, Szlakami Bessów
- APEL