Marsze na Orientację to jedna z form aktywnego wypoczynku i jednocześnie jeden z rodzajów turystyki kwalfikowanej (tak jak np. turystyka wysokogórska, kolarska czy kajakowa). Celem uczestników marszu jest pokonanie pieszo danej trasy i odnalezienie w terenie Punktów Kontrolnych oznaczonych na mapie dostarczonej przez organizatora.
Na przebycie całej trasy uczestnicy mają ustalony limit czasu. Jest on dobrany tak, że poruszając się tempem spacerowo-marszowym (i nie gubiąc się zanadto!) dotrzemy do mety przed jego końcem. W przeciwieństwie do biegów na orientację, w marszach liczy się w pierwszej kolejności dokładność pokonania trasy.
Warto zauważyć, iż za bezbłędnie pokonaną trasę uczestnik otrzymuje 0 punktów karnych. Za wszystkie "przewinienia" (spóźnienie, brak potwierdzenia któregoś z punktów, itp) uczestnik otrzymuje karę punktową zgodnie z zasadami w regulaminie (Imprez na Orientację zatwierdzonym przez Komisję Imprez na Orientację ZG PTTK).
W marszach najczęściej nie startujemy samodzielnie, tylko w 2-3-osobowych zespołach.
Aby wystartować w marszach, warto znać podstawowe definicje i zasady jakimi się one rządzą - dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek na mecie. Jeśli ich nie znacie, obejrzyjcie koniecznie poniższą prezentację (można też ją ściągnąć w formacie PDF tutaj).
Czym Manewry SKPB wyróżniają się wśród Marszy na Orientację?
- jest to impreza nocna,
- trasy są długie - od 12 do ok. 20 kilometrów (w linii prostej powietrznej między puktami), tak więc pokonywany dystans jest najczęściej o ok. 1/3 większy,
- dokładne miejsce w którym odbywa się impreza podane będzie do wiadomości dopiero w dniu startu,
- meta najkrótszej trasy (Tourists) jest na ognisku,
- na pozostałych trasach będzie punkt ogniskowy z maksymalnie godziną stopczasu (nie wliczanego do czasu pokonania trasy).
Warto wspomnieć też o innych marszach, podobnych charakterystyką i organizowanych przez zaprzyjaźnione Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku - Darżlubie i Manewrach na które również zapraszamy!